Boring Machine
Horizontal boring
Tos W100 Horizontal Boring Machine
Approx. Price: Rs 26,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Spindle Diameter | 100 mm |
| Spindle Travel | 900 mm |
| Spindle Taper | ISO 50 |
Horizontal Boring Machine
Make Toss
Model W100
Directly Imported By Us From Europe
Spindle Diameter 100 mm (approx. 3.93")
Spindle Taper ISO 50
Spindle Speed Range 7.1 to 1120 RPM (23 stages)
Table Clamping Surface 1250 mm x 1250 mm (approx. 49" x 49")
Max. Table Load Capacity 3000 kg (approx. 6614 lbs)
Cross Travel (X-Axis) 1600 mm (approx. 63")
Vertical Travel (Y-Axis) 1120 mm (approx. 44")
Longitudinal Travel (Z-Axis) 1250 mm (approx. 49")
Spindle Stroke (W-Axis) 900 mm (approx. 35")
Main Motor Power 11 kW / 15 HP
Machine Weight Approx. 15,000kg (approx. 30,865 lbs)
RPM Machines India
Add- Plot No W-410, Near Durga Hotel , Rabale , NaviMumbai
Tos w100A Horizontal Boring Machine
Approx. Price: Rs 24,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Boring Depth | 50 feet |
| Material | Mild Steel |
| Weight (kilogram) | 80 Kg |
| Voltage (Volt) | 220 V |
| Job Material | Metal |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Our company has achieved widespread recognition in providing
Tos w100A Horizontal Boring Machine.
Horizontal Boring Machine
Approx. Price: Rs 11,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Max Boring Depth | 50 feet |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | WMW |
| Machine Type | Automatic |
| Job Material | Metal |
Make WMW Union
Model BF80
Spindle Diameter - 80 mm
Table Size - 1000 mm x 900 mm
Travel Axis X x Y x Z x W - 1000 mm x 900 mm x 1500 mm x 700 mm
B-Axis - 360 degree
Facing Chuck & Dro available
Horizontal Boring Machine
Approx. Price: Rs 18,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Max Boring Depth | 50 feet |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 2450 Kg |
| Voltage | 350 V |
| Feature | High Precision |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Matching up with the ever increasing requirements of the customers, our company is engaged in providing
Horizontal Boring Machine.
Approx. Price: Rs 26,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Motor Power | 10 HP |
| Material | Aluminium |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Make Taiwan Table -3000/1200 Between Column 1700mm For Price Pls Add - Plot No W-362,
Horizontal Boring Machine
Approx. Price: Rs 5,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Max Boring Depth | 50 feet |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Horizontal Boring Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Length | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.