cnc lathe machine
Leading Wholesale Trader of used lathe machine, industrial lathe machine and cnc lathe machine from Mumbai.
Approx. Price: Rs 7,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Centre Height | 250mm |
| Make | toss |
Make Toss Model SUI 50 Between Center -2000mm Center Height -250mm Swing Over Bed - 500mm Swing Over slide - 350mm Spindle Bore - 90mm 4 -Jaw- chuck With DRO For Price Pls Add - Plot No W-410
Approx. Price: Rs 19,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Bed Length | 7 Feet |
| Machine Type | All Geared Heavy Duty Lathe Machine |
| Applicable Industry | Power Plant |
| Number of Spindle Speeds | 5 |
| Lead Screw Pitch | 2 T.P.I |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Height of Centre | 450 mm |
Make VDF ( German)
Between Center - 4000mm
Center Height - 650mm
Swing Over Bed - 1300mm
Swing over slide - 1100mm
Chuck size - 1120mm
Approx Weight - 14 Tons
Approx. Price: Rs 12,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Turning Length | 700 mm |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Size | 250 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Chuck Diameter | 250 mm |
| Applicable Industry | Automobile |
| Job Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.