Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 45 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Centerless Grinding Machines |
| Grinding Length | 100 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Distance Between Centres (mm) | 300 |
| Height of Centres (mm) | 50 |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 45 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 19 Degree |
| Admit Between Centers | 300 |
| Job Work Diameter (mm) | 100mm |
| Grinding Length | 600 mm |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 600 mm |
| Job Work Diameter (mm) | 400 |
| Distance Between Centres (mm) | 630 |
| Height of Centres (mm) | 200 |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 3 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Max. Table Travel (mm) | 630 |
| Table Max. swivel (Degree) | 19 Degree |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 500 mm |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| I deal in | Second Hand Only |
Product Details:
| Job Work Diameter (mm) | 310mm |
| Distance Between Centres (mm) | 2000 |
| Height of Centres (mm) | 165 |
Between Center -2000mm Center height -165mm With Internal, hydraulic , coolant Tank Add- W-410, Rabale, NaviMumbai
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Centerless Grinding Machines |
| Maximum Grinding Diameter | 20 mm |
| Grinding Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Job Work Diameter (mm) | 320 |
| Distance Between Centres (mm) | 1000 |
| Height of Centres (mm) | 160 |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
Product Details:
| Job Work Diameter (mm) | 630 |
| Distance Between Centres (mm) | 4000 |
| Height of Centres (mm) | 315 |
| Maximum Job Length | 4200 |
| Maximum Swing Over Bed | 630 |
| Admit Between Centers | 4000 |
Product Details:
| Center Height | 160mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | BHU32/1500 |
| Maximum Grinding Length | 1500mm |
| Diameter | 320mm |
| Brand | TOS |
| I Deal In | Second Hand Only |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Universal Grinding Machines |
| Grinding Material | Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
| Voltage | 240 V |