Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Type of Tool and Cutter Grinder | Universal |
| Grinding Material | Aluminium |
| Speed (RPM) | 500 |
| Voltage (V) | 13 |
| Power Source | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Grade | Semi Automatic |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 200 mm |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 3 |
| Center Height (mm) | 125mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Maximum Grinding Length (mm) | 1000 |
| Condition | Used |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | CNC Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Tool and Cutter Grinder | Universal |
| Grinding Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 600 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Distance Between Centres (mm) | 450 |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 3 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 600 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Distance Between Centres (mm) | 500 |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 60 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 3 |
| Word Head (No. of speeds) | 3 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | CNC Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Tool and Cutter Grinder | Universal |
| Grinding Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Speed (RPM) | 250 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage (V) | 13 |
| Power Source | Electricity |
| Material | Steel |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 400 mm |
| Grinding Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 45 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Voltage | 380 V |
| Weight (kilogram) | 2800 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Diameter (mm) | 500 |
| Material | Steel |
| Precision | High Accuracy |
We are a most trusted name among the topmost companies in this business, involved in offering Tos Cylindrical Grinder.
Product Details:
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Voltage (V) | 390 V |
| Grinding Wheel Size (mm) | 500 mm |
| Weight (kg) | 22900 |
| Material | Steel |
| Precision | High Accuracy |
Product Details:
| Net weight/Gross weight | 2700 Kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Diameter (mm) | 600 mm |
| Material | Steel |
| Precision | High Accuracy |
Product Details:
| Application | Clinical |
| Anodic Current | 4-10 MA |
| Anodic Voltage | 60-86 Kv |
| Voltage | 220 V |
| Column Height | 230 Cm |