Drill Machine
Radial drill
Heavy Duty Radial Drill Machine
Approx. Price: Rs 4,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| No Load Speed (in rpm) | 68-1230 rpm |
| Item Weight (in Kgs) | 2500 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 380 V |
| Power | 3 Kw |
Being a quality oriented organization, we are engaged in providing a supreme quality range of
Heavy Duty Radial Drill Machine.
Stanko Column Drill Machine
Approx. Price: Rs 2,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Semi Automatic |
| Weight (Kilogram) | 2500 |
| Voltage (Volt) | 280 V |
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Drilling Machine | CNC |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 67,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Drilling Capacity | 65mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Drilling Capacity | 62mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 9,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Drilling Diameter | 10 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Industrial |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Radial Drill HMT 63 Hydraulic Clamping
Approx. Price: Rs 6,75,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Drilling Diameter | 20 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Industrial |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Csepel Radial Drill Machine
Approx. Price: Rs 6,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| No Load Speed (in rpm) | 70-1270 Rpm |
| Item Weight (in Kgs) | 2600 |
| Voltage | 350 V |
| Power | 3 Kw |
| Arm Length | 1600 mm With Box Table |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Surface Finish | Polished |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 14,50,000 / PieceGet Latest Price Make Stanko Capacity Upto 100mm Arm Length -2850mm With Box Table
Manual Hydraulic Radial Drilling Machine
Approx. Price: Rs 4,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| No Load Speed (in rpm) | 90-1300 rpm |
| Item Weight (in Kgs) | 2750 |
| Power | 4 Kw |
| Voltage | 370 V |
| Spindle Connection | 4 Clamps |
| Straddle | 1250 mm |
| Motor Power | 2.8 HP |
We take pleasure in introducing ourselves as leading firm by offering
Manual Hydraulic Radial Drilling Machine.
Approx. Price: Rs 3,25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Spindle Motor | 2 HP |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
A digital readout (DRO) is a numeric display, usually with an integrated keyboard and some means of numeric representation.