gear hobbing machine
Our range of products include tos fo6 gear hobbing machin, gear hobbing machine, gear shaper machine, pfauter gear hobbing machine and fo6 gear hobbing machine.
Tos Fo6 Gear Hobbing Machin
Approx. Price: Rs 16,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Conventional |
| Module | 6 module |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | TOS |
Make/Model: TOS (Czechoslovakia) / FO6
Max. Module: 6 Module
Max. Gear Diameter: 600 mm (with tailstock)
Table Diameter: 420 mm
Vertical Travel of Hob Slide: 350 mm
Hob Cutter Speeds: 15 – 190 RPM
Max. Tooth Width: Around 200 mm (varies slightly by listing)
With Change Gears
Machine Dimensions: Approx. 2900x1250x1900 mm
Machine Weight: Around 4300-4500 kg
For Price Pls Call 9820162318
RPM Machines India
Add - Plot No W-410, Near Durga Hotel, Rabale, NaviMumbai
Approx. Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type of Machine | Pug Cutting Machine |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition Of Machine | Used |
| Power Source | Electric |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Approx. Price: Rs 8,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Material | Metal |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Fellows |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Pfauter Gear Hobbing Machine
Approx. Price: Rs 6,75,000 / PieceGet Latest Price Make Pfauter Table Dia-480mm , module 6 with Change gears & Few cuters , contact -9820162318
Approx. Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type of Machine | Laser Metal Cutting Machine |
| Power | 2 HP |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Gear Hobbing Machine Make Reinecker Table Dia - 500mm Module 6 With Complete GeaR Add - Plot No W-362, Rabale , TTC Industrial Area
Approx. Price: Rs 13,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Type of Machine | Pug Cutting Machine |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Brand | TOS |
| Usage/Application | Industrial |
| Condition Of Machine | Used |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Make - TOS (Czech Republic)
Model - FO6
Max. Module - 6 module
Max. Diameter of Gear (with tail-stock) - 600 mm
Table Diameter - 420 mm
- Machine is complete with change gears.