Product Details:
| Max Swing Over Bed | 250 mm |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Bed Length | 7 Feet |
| Machine Type | All Geared Heavy Duty Lathe Machine |
| Number of Spindle Speeds | 5 |
| Lead Screw Pitch | 2 T.P.I |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Height of Centre | 355 mm |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 600 mm |
| Grinding Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 45 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 4 |
| Word Head (No. of speeds) | 4 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
Product Details:
| Maximum Turning Length | 500 mm |
Make Victor Taiwan
Model - V Turn 16
Chuck -165mm
Between Center - 550mm
Alpha Drive With Bar Feeder
Fanuc Control
Transformer & Cheap Conveyour Available with Machine
Manuals Available
Product Details:
| Table Diameter | 1400mm |
| Max Turning Dia | 1600 mm |
| Control Type | Conventional |
| Max Turning Height | 1000 mm |
| Turret Stations | 4 Station |
| Table Speed | 3-200 rpm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Maximum Turning Length | 700 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1000 mm |
| I deal in | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Lathe Machine Type | Horizontal Lathe |
| Max Turning Diameter | 500-1000 mm |
| Surface Table | 700 mm |
| Center Height | 250mm |
| Swing Over Bed | 500mm |
Product Details:
| Max Swing Over Bed | 250 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Product Details:
| Lathe Type | Conventional |
| Control Type | Conventional |
| Bed Type | Flat Bed |
| Swing Over Bed | 500 mm |
| Bed Length | 1500 mm |
Product Details:
| Lathe Type | Conventional |
| Swing Over Bed | 800 mm |
| Bed Length | 3000 mm |
| Spindle Bore | 100 mm |
| Control Type | Conventional |
| Bed Type | Flat Bed |
Product Details:
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Max Turning Diameter | 500-1000 mm |
| Voltage (V) | 350 V |
| Power (Kw) | 20 Kw |
| Weight (kg) | 1900 Kg |
| Material | Steel |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 600 mm |
| Grinding Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 30 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 3 |
| Word Head (No. of speeds) | 3 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Grinding Length | 700 mm |
| Grinding Material | Aluminium |
| Automation Grade | Automatic |
| Work Head Swivel Range (Degree) | 45 Degree |
| Spindle Morse Taper (Centres ) | MT 5 |
| Word Head (No. of speeds) | 3 |
| Job Material | Metal |
| Table Max. swivel (Degree) | 4 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Max Swing Over Bed | 750 mm |
| Max Turning Diameter | 2000mm |
| Material | MS |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Layout | Vertical |
| Lathe Machine Type | Vertical Lathe |
| Max Swing Over Bed | 250-500 mm |
| Max Spindle Speed | 500-1000 rpm |
| Max Turning Diameter | 0-500 mm |
Product Details:
| Maximum Turning Length | 200 mm |
| Max Cutting Length | 200 mm |
| Model | WNCL 35/70 |
| Brand/Make | Femco |
| Automatic Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Swing Over Bed | 1260mm |
| Bed Length | 40 Feet |
| Machine Type | All Geared Heavy Duty Lathe Machine |
| Distance Between Centre | 10000mm |
| Swing Over Cross Slide | 1100mm |
| Machine Weight | 25ton |
| Machine Condition | Used |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |