VMC Machine
Pioneers in the industry, we offer cnc mini milling machine, vertical machining center, mv 760 vmc machine, vertical machining centre, tmv-850a vmc machine and industrial vmc machine from India.
Approx. Price: Rs 19,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Spindle Speed(RPM) | 5000 |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V |
| Type Of Milling Machine | Column & Knee |
| Frequency | 50 Hz |
| Job Material | Metal |
| Machining Centre | Horizontal |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Vertical Machining Center
Approx. Price: Rs 14,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Number of Axis | 3 Axis |
| Spindle Speed (RPM) | 5001 - 10000 RPM |
Make kafo , Model VMC-850 Table size overall 545*1000mm X.Y.Z axis travel 850,560,635mm SPINDLE HEAD SPINDLE TAPER BT-40(CAT40) PULL stud MAS-BT-40/P40-T Spindle speed gear belt 4000rpm(*6000,8000rpm) 8000rpm(*10000rpm) Change of speeds Infintely variable(2 STEPS) FEED Rapid Travel (X.Y.Z) 15000,15000,12000mm/min Feed rate (X.Y.Z) 4000mm/min AUTOMATIC TOOL CHANGER Standard Magazine capaclty 24 Tool Selection Random Tool change type CAM Type Max. tool dia 䦘 75mm Max. tool length 300mm Max. tool Weight 6kgs MOTORS Feed motors AC2. 1/2. 1/2. 1KW(AC2.5/2.5/2.5HP) Spindle motor (Cont/30min) AC5.5/7.5KW (AC7.5/10HP) Spindle Head Coolant AC0.2KW~4p(AC1/4HP~4p) Automatic slideway AC25W~4p(1/20HP~4p) Coolant pump AC0.4KW~4p(AC1/2HP~4p) Net weight 5500kgs
Add - Plot No W-362, Rabale , Navimumbai
Approx. Price: Rs 12,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Number of Axis | 3 Axis |
| Model/Type | MV 760 |
| Spindle Speed(RPM) | 6000 |
| Speed (RPM) | 500 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Job Material | Aluminium |
| Material | Steel |
Our company holds immense experience in this domain and is involved in offering a wide assortment of
VMC Machine.
Vertical Machining Centre
Approx. Price: Rs 18,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Spindle Speeds | 2000 RPM |
| Spindle Speed(RPM) | 6000 |
| I deal in | Second Hand Only |
| Weight | 15,500 LBS With4th axis |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
Fanuc0M CNC Control, RS-232 Port, Multiple Part Program Storage, 28 Station Automatic Tool Changer with Double Arm, Manual Pulse Generator, Box Ways, Heavy Duty Geared Spindle, Axis Error Compensation, Full Enclosure, Coolant System. Table Working Surface................................. 35.4" x 20.7" Table Load Capacity................................... 1,100 LBS Longitudinal Travel (X-Axis).......................... 30" Cross Travel (Y-Axis)................................. 17.7" Vertical Travel (Z-Axis).............................. 19.7" Tool Storage Capacity................................. 28 Spindle Horsepower.................................... 10 HP Spindle Taper......................................... CAT 40 Approximate Machine Dimensions........................ 108" x116" Approximate Machine Height............................ 115" Approximate Machine Weight............................ 15,500 LBS With4th axis
Approx. Price: Rs 1,85,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Number of Axis | 3 Axis |
| Max Cutting Length | 500 mm |
| Model/Type | TMV-850A. |
| Country of Origin | Made in India |
| Deal In | Second Hand |
| Usage | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS |
TOPPER TAIWAN. MODEL : TMV-850A. YOM : 2003 Travels : 850 x 500 x 530mm. Table size : 950 x 500mm. ATC : 24H Tools. Spindle Speed : 8000 RPM. Spindle Taper : BT – 40. Controller : FANUC OiM.
Product Price :Get Latest Price Make YAM Fanuc0M CNC Control, RS-232 Port, Multiple Part Program Storage, 28 Station Automatic Tool Changer with Double Arm, Manual Pulse Generator, Box Ways, Heavy Duty Geared Spindle, Axis Error Compensation, Full Enclosure, Coolant System. Table LoadTable Working Surface................................. 35.4" x 20.7" Capacity................................... 1,100 LBS Longitudinal Travel (X-Axis).......................... 30" Cross Travel (Y-Axis)................................. 17.7" Vertical Travel (Z-Axis).............................. 19.7" Tool Storage Capacity................................. 28 Spindle Horsepower.................................... 10 HP Spindle Taper......................................... CAT 40 Approximate Machine Dimensions........................ 108" x116" Approximate Machine Height............................ 115" Approximate Machine Weight............................ 15,500 LBS With4th axis